Logo
وبلاگ
وبلاگ

خلاصه ای از مطالب

وبلاگ

معرفی Zabbix

مانیتورینگ تجهیزات شبکه یکی از مسائل اصلی تمامی مراکز داده و مسئولین شبکه هاست. سرعت، کارائی، قابل اطمینان بودن و مقرون بصرفه بودن نرم افزار مانیتورینگ میتواند بسیار تعیین کننده باشد. در میان محصولات بسیار زیادی که در این زمینه وجود دارند من به معرفی نرم افزار Zabbix و مقایسه آن با چند نرم افزار دیگه می پردازم.

Zabbix از سال ۲۰۰۱ پا به عرصه نرم افزارهای مانیتورینگ گذاشته و تا الان که این مقاله رو نگارش میکنه، تونسته نسخه های زیادی رو به بازار عرضه کنه که آخرینش ۴٫۴٫۷ هست که نسخه ی ۴٫۴٫۴ اون LTS یا با پشتیبانی طولانی مدت هست. البته نسخه ۵ آن که بصورت بتا منتشر شده است قابلیتهای ویژه و ظاهر متفاوتی دارد. این نرم افزار قدرتمند در این مدت تونسته برندهای بسیار زیادی از تجهییرات شبکه و مراکز داده رو مانیتور کنه. این نرم افزار نه تنها تجهیزات بلکه وب سایت و یا حتی صفحه ای از وب سایت خودتون رو برای بررسی سرعت و در دسترس بودن مانیتور بکنید. پشتیبانی از نرم افزارهای جاوا و مانیتور کردن اونها یکی دیگه از قابلیتهای Zabbix هست. ولی در این مقاله به بررسی مانیتورینگ با پروتکل SNMP برای مانیتورینگ تجهیزات و زیرساخت شبکه می پردازیم.

Zabbix فقط در سیستم عامل های یونیکسی قابل اجرا میباشد و بسته به نوع و سطح مرکز داده سیستم عامل آن تغییر میکند. استفاده از دیتابیس هایی همچون PostgreSQL و MySQL باعث بالارفتن سرعت در ورود و خروج اطلاعات از آن شده است. وب سرور های مورد استفاده در این نرم افزار APACHE و NGINX می باشند که یک سایت بسیار سریع و قابل اعتماد رو برامون ارائه میکنه.

در اینجا داشبورد طراحی شده با امکانات تقریباً نامحدود در این نرم افزار رو با شما به اشتراک میزارم.

دیدگاه ها بسته است